• معرفي آرشيو

بسمه تعالي

آرشيو

آرشيو مركز شامل فيلم هاي سينمايي و مستند، سريال و همچنين راش­هاي توليدي مي­باشد كه هر يك به فراخور، مورد استفاده توليدگران، پژوهشگران و دانشجويان عرصه رسانه قرار مي­گيرد. مجموعه آرشيو با دارا بودن بيش از 5000 عنوان فيلم، سريال و مستند و همچنين بيش از 120000 دقيقه راش از علما و انديشمندان اسلامي سراسر كشور و با 500 عضو، تنها آرشيو سازمان صدا و سيماست كه علاوه بر وظايف آرشيوي خود به ارائه خدمات فيلم، سريال و مستند به پژوهشگران و دانشجويان مي­پردازد و همچنين با مانيتورينگ محدود، پاسخ گوي نيازهاي پژوهشگران وتحليل گران رسانه مي­باشد.

اين آرشيو توانسته است مجموعه­اي گران­بها از فيلم­هاي تاريخ سينما، فيلم­هاي روز جهان، مستندها و سريال­هاي مهم و تأثيرگذار داخلي و خارجي را با عنايت به اهميت موضوع، كارگردان وميزان موفقيت­هاي جشنواره­اي فراهم آورده و ارائه ­نمايد.

مهم­ترين خدمات آرشيو:

1.      شناسايي و تهيه فيلم­هاي سينمايي، مستند و سريال­هاي داخلي و خارجي (اعم از تاريخي و روز) از طريق خريد و مبادله با مراجعان؛

2.      استخراج اطلاعات فيلم­ها و سريال­هاي ورودي از طريق كتب مرجع سينمايي يا اينترنت جهت ثبت درنرم افزار جستجوي مربوطه؛

3.      ورود اطلاعات، رده بندي و آماده سازي منابع، جهت سرويس دهي به پژوهشگران و هنرجويان عرصه رسانه و دانشجويان دانشكده صدا و سيما قم؛

4.      دريافت توليدات واحدهاي مختلف مركز و دانشكده صدا و سيما قم به منظور بازبيني، شات ليست و صدور رسيد آرشيو؛

5.      ضبط برنامه­هاي مختلف تلويزيوني و ماهواره­اي (شامل فعاليت­هاي برنامه ريزي، اديت و رايت) به منظور ارائه به واحدهاي درخواست كننده، جهت تحليل و بررسي و ارائه راه­كارهاي لازم؛

6.      ارائه مشاوره به پژوهشگران و دانشجويان به منظور نيل به پژوهش­هاي رسانه­اي كامل تر؛

7.      اكران فيلم­هاي روز دنيا با موضوعات ديني، ضد اسلامي، ضد ديني، ضد ايراني، ماورايي و... به منظور آشنايي پژوهشگران و دانشجويان با آخرين توليدات روز دنيا و افزايش سطح دانش بصري و... .

بخش­هاي مختلف آرشيو:

الف: بخش سمعي و بصري

1.      شناسايي و سازماندهي:

اين بخش، كليه فعاليت­هاي اصلي سمعي و بصري شامل شناسايي منابع مورد نياز، تهيه منابع، استخراج اطلاعات مربوطه، ورود اطلاعات و آماده سازي نهايي را بر عهده دارد.

2.      ميز امانات:

اين قسمت، راهنمايي مراجعين، ثبت نام اعضا، ثبت ورود و خروج منابع از آرشيو، بازبيني منابع بي كيفيت (از ديد اعضا) و چينش منابع بازگشتي مي­باشد. ميز امانات آرشيو از ساعت 8 لغايت 16 در خدمت مراجعين و اعضا است.

ب: بخش آرشيو توليد

1.      بازبيني و شات ليست:

اين بخش به بازبيني و شات ليست توليدات واحدها و مديريت­هاي مختلف مركز پژوهش­هاي اسلامي و همچنين توليدات دانشجويي دانشكده صدا و سيما قم و صدور رسيد آرشيو براي هر يك مي­پردازد.

2.      قسمت فني:

فعاليت­هاي فني و تخصصي اين قسمت نظير تبديل فرمت، كپي منابع، اديت، خروجي صدا و... از وظايف اين قسمت مي­باشد.

 

ج: بخش مونيتورينگ

وظيفه كلي اين واحد، ضبط و آماده سازي برنامه­هاي مختلف تلويزيوني و ماهواره­اي به منظور ارائه به واحدهاي درخواست كننده است.

همچنين تهيه منتخبي از برنامه­هاي ماهواره­اي و اطلاع رساني به مديران ارشد دو مجموعه مركز پژوهش­هاي اسلامي و دانشكده صدا و سيما - قم از ديگر فعاليت­هاي اين بخش مي­باشد.